טיול לארה"ב החוף המזרחי

החוף המזרחי הוא אחד החלקים המתוירים ביותר בארצות הברית, מסיבות רבות. אך אדם אשר מעוניין לצאת לטיול חייב לדעת מה מצפה לו ולתכנן את הטיול כראוי: הרי מדובר באזור עצום בגודלו, שנדרשים שבועות ואף חודשים (למשקיעים שבינינו) כדי להכיר את כולו. רגע לפני שאתם יוצאים לטיול, הכתבה הבאה תרכז עבורכם כמה עובדות ועצות חשובות על תכנון טיול לחוף המזרחי של ארה"ב.

כמה מילים על האזור – החוף המזרחי

חופה המזרחי של ארה"ב הוא למעשה המקום שבו התחיל הכול – האזור שממנו התפתחה ארה"ב הגדולה. במזרח תוחם אותו הים, כמובן, ובמערב אזור עיר הבירה של ארה"ב, וושינגטון די.סי. מצפון יהיה זה הגבול עם קנדה שיגדיר את גבולו של החוף המזרחי, ומדרום – פלורידה, 'אצבע' היבשה שבדרום מזרח ארה"ב.

בחוף המזרחי יש הרבה מאוד מה לראות, החל בניו יורק, בוסטון, וושינגטון די.סי וערים גדולות נוספות, דרך מפי הניאגרה ואגמי האצבעות המספקים יופי של טעימה מהטבע האמריקאי, ועד אורלנדו (עיר הפארקים) ומיאמי (עיר השמש והחופים המדהימים) שבפלורידה הדרומית. טיול לארה"ב, אם כן, חייב להיות מתוכנן לפרטי פרטים ולכלול הרבה מאוד שיקולים חשובים.

מזג האוויר: 'ים תיכוני' בדרום, קר מאוד בצפון

כל בר דעת יודע שככל שמצפינים בארה"ב, אל עבר הגבול עם קנדה, כל הטמפרטורה יורדת. במקומות כמו בוסטון למשל, שנמצאת ממש בצפון-מזרח ארה"ב, החורף קשה ומציע לפעמים טמפרטורות הנעות סביב מינוס 30 מעלות.
מהצד השני נמצאת מיאמי, ופלורידה כולה, המציעות מזג אוויר חם ונעים, ים תיכוני אפילו. בקיץ החום יכול להיות כבד מאוד – אך לתייר הממוצע זה לא ישנה, כל עוד הוא יכול ליהנות מהחופים הנפלאים ומהטיילת המפורסמת של מיאמי.

השורה התחתונה היא כזו: תכננו את הטיול היטב מבחינת מזג האוויר, ומומלץ לעשותו דווקא בקיץ – אז מזג האוויר בצפון נעים מאוד, ובדרום נסבל למדי. אם אתם מתכננים טיול של כמה חודשים, תוכלו להתחילו באביב בפלורידה, ולסיים במפלי הניאגרה לקראת הקיץ.

ניידוּת: כל סוגי הרכבים עומדים לרשותכם

ממש כמו בארץ, גם בארה"ב אפשר לשכור כיום רכב מכל סוג כמעט בכל מקום. ושלא תחשבו על דרך אחרת להתנייד לאורך החוף המזרחי, בייחוד אם יצאתם לטיול משפחתי: מדובר כאמור באזור עצום בגודלו, שיהיה קשה מאוד לצלוח ללא רכב צמוד. כשבמלאי נמצאים לכם אינספור סוגי רכבים, כולל קרוואנים נגררים ו'מוטורהום', עניין זה יהיה פשוט למדי.

אגב, אין שום סיבה שתישארו עם אותו רכב לאורך כל הטיול – ועניין זה מקבל משנה תוקף כשאתם מתכננים טיול ארוך, שיימשך חודש לפחות. בכל עיר ממוצעת בארה"ב תוכלו לשכור רכב ולרוב גם להחזירו (ואין זה משנה באיזה סניף שכרתם אותו), מה שיהפוך את ההתניידות לנוחה ופשוטה יותר. זכרו: הטיול שלכם יהיה מגוון מאוד, ולצד אזורי ספר ושטחים פתוחים אתם צפויים לטייל גם בערים צפופות שבהן נסיעה ברכב עלולה להפוך לסיוט (ע"ע ניו יורק). השכרת רכב לתקופות קצרות ולפי אזורים, יכולה להתברר כנוחה ואפילו כמשתלמת יותר.

חברות ההשכרה הגדולות בארה"ב: אלמו, הרץ, אוויס, נשיונל, אנטרפרייז.

איך לטייל בחוף המזרחי של ארה"ב?

ישנן הרבה מאוד אופציות למסלולים במזרח ארה"ב. עם זאת, דבר אחד כמעט אף פעם לא משתנה: נקודת ההתחלה והסיום. רוב הטיולים לחוף המזרחי של ארה"ב יתחילו ויסתיימו בניו יורק, משום שזהו שער הכניסה המרכזי למדינה. משם, המסלול יכול להשתנות בהתאם להעדפות המטייל.

מיאמי, פלורידה

חשוב לזכור כי גם מבחינת אופי הטיול, ישנן אפשרויות רבות למטייל הישראלי הממוצע: רבים מהמטיילים בוחרים באפשרות של טיול מאורגן, בעיקר משום שהוא חוסך להם את התכנון ואת הדאגה לפרטים הקטנים (כמו הזמנת מלונות וכדומה). טיולים מאורגנים לחוף המזרחי יוצאים לאורך כל השנה, ובדרך כלל עוברים באתרים המרכזיים והידועים ביותר שמציע האזור.
ישנם לא מעט מטיילים שמחליטים לצאת לטיול עצמאי בחוף המזרחי, על אף הצורך בתכנון קפדני וארוך. האפשרות הזו מבטיחה להם ספונטניות רבה יותר, גמישות מבחינת סדר הדברים וכמובן חופש רב יותר. מטיילים אלו מבצעים בדרך כלל את כל הסידורים לבד, החל בהשכרת רכב ועד להזמנת חדרים במלונות השונים, לפי תאריכים. לא פעם הם אף מבצעים את ההזמנה תוך כדי הטיול, לאחר שכבר הכירו את האזור היטב.
אפשרות נוספת, שיש הרואים בה שילוב מוצלח בין שתי האפשרויות הקודמות לה, היא שימוש בשירותי קרקע לנוסע העצמאי: כאן, התכנון והסדר של הטיול כולו נעשה על ידי המטייל, אך הסידורים הקטנים עצמם נעשים על ידי חברת שירותי הקרקע – החל בהזמנת חדרים במלון, דרך הזמנת הרכב השכור ועד רכישת שירותים מיוחדים או קניית כרטיסי כניסה לאתרים תיירותיים ספציפיים. בדרך זו יכול המטייל ליהנות מכל החופש הדרוש לו, מבלי להידרש לפרטים הקטנים והמטרידים למדי שעליו לבצע טרם הטיול.

עלויות ותקציבים

הדבר הראשון שחשוב לזכור בכל הנוגע לתקציב הוא המטבע המקומי – הדולר האמריקאי. הדולר שווה כיום כארבעה שקלים חדשים, מה שמחייב את המטייל הישראלי להפנים את ההבדלים בעת שהוא מבקש לרכוש מוצר או שירות כלשהו בארה"ב. לא פעם אנחנו נוטים לחשב לא נכון את המחירים בהשוואה לארץ, ורוכשים מוצרים במחירים מופקעים רק משום שפעולת המרת המטבע בראשנו הייתה שגויה.

ככלל, ישנם שלושה מוצרים שיהיו ברוב המקרים היקרים ביותר בטיול שלכם:

כרטיס הטיסה: מחירו נע בין 700 ל-1,500 דולרים ויותר (מחיר כרטיס טיסה מתל אביב לניו יורק), והוא יהיה לרוב היקר ביותר בטיול
רכב שכור: מחירו המצטבר (כלומר סכום כל ימי ההשכרה יחד) יהיה יקר למדי, ויעמוד על 300-500 דולרים לשבוע לרכב משפחתי גדול
לינה: רכיב נוסף שישפיע מאוד על גובה ההוצאות. מחירו משתנה בהתאם למקום ולסוג המלון או בית ההארחה. נהוג להעריך כי לילה במלון במנהטן, ניו יורק, יעלה עד 200 דולרים לזוג, ובערים אחרות בחוף המזרחי – 100ˉ150 דולרים. אפשר כמובן למצוא מקומות זולים יותר, בהתאם ליכולתכם (ולרצונכם) להתפשר על רמת האירוח.

הנתונים הללו יאפשרו לכם להבין, באופן כללי למדי, מה מצפה לכם לקראת הטיול. תכנון נכון של הטיול לחוף המזרחי של ארה"ב יבטיח לכם לא רק שקט נפשי, אלא גם הנאה רבה יותר. התחשבות בכל הגורמים שציינו כאן תאפשר לכם לעשות זאת ביתר קלות.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram